Chceš si vydělávat peníze otevíráním emailů?

200 Kč hned při registraci!

Telekineze

26. února 2011 v 19:33 | Lola |  Kineze
Telekineze (z řečtiny: tele - vzdálenost, vzdálený, kineze - pohyb; doslova "vzdálený pohyb") nebo též psychokineze (psyché - mysl, duše, psychika; doslova "pohyb myslí") je pojem označující vyvolaní pohybu předmětu silou "myšlenky". Jinak řečeno je to schopnost pouze pomocí vůle ovlivňovat objekty na fyzické úrovni. Příkladem může být pohybování s objektem, jeho deformace (např. ohýbání), ale rovněž i ovlivňování výstupů (výsledků) generátoru náhodných čísel.
Telekineze je vedle telepatie asi nejznámější z údajných "PSI schopností"; dalšími by měly by být např. pyrokineze (tj. vytváření či ovládání ohně myslí), hydrokineze (ovládání vody), aerokineze (ovládání plynů), biokineze (ovládání živé hmoty - změna barvy,délky vlasů barvy očí atd.), elektrokineze (ovládání elektřiny), atmokineze (ovládání počasí), chronokineze (ovládání vnímání toku času), geokineze (změna průsvitnosti, čirosti a tvaru krystalických látek) a lumokineze (ovládání světla - nahuštění fotonů). Názvy těchto "schopností" však zhusta vycházejí z chybné etymologie slova telekineze: základem je slovo kineze tedy pohyb, nikoliv ovládání určitého fenoménu (srovnej slovo "psychokineze", které by analogicky a chybně znamenalo "ovládání mysli", namísto správného "pohyb myslí").
Podle většiny vědců nebyla existence telekineze přesvědčivě prokázána ani věrohodně předvedena. Nicméně někteří badatelé věnující se telekinezi prohlašují, že jde o existující jev, který si zaslouží další zkoumání.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama